facebook
Kaip prižiūrėti savo dantis ir dantenas
Norint išlaikyti gerą burnos sveikatą, yra būtina gerai prižiūrėti dantis ir dantenas. Prasta burnos sveikata gali išprovokuoti lėtinių ligų paūmėjimus ir pabloginti bendrą organizmo būklę.
Tinkama burnos ertmės priežiūra nereikalauja pernelyg daug laiko ar brangių įrankių. Tereikia stengtis vartoti kuo mažiau cukraus, kiekvieną dieną, ryte ir vakare valyti švelniai dantis dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu, taip pat stengtis gerti daug vandens, nes kaip ir visam organizmui, dantims yra būtinas vanduo. Nerūkyti, reguliariai dantis tikrinti pas odontologą ir tai bus tvirtas pamatas gerai dantų ir dantenų priežiūrai.

 

Štai keletas pagrindinių punktų apie dantis ir dantenas. Detalesnę informaciją rasite pagrindiniame straipsnyje.

• Dantys yra padengti kietu išoriniu apvalkalu, kuris vadinamas emaliu.
• Didžioji dantų dalis yra sudaryta iš mineralų.
• Dantų apnašos tai yra lipnus, bespalvis bakterijų sluoksnis, kuris tvirtinasi ant dantų paviršiaus.
• Dantų apnašose esančios bakterijos naudoja cukrų ir išskiria rūgštis, kurios ardo danties emalį.
• Seilėse esančios medžiagos nuolat remineralizuoja dantis ir taip apsaugo juos nuo žalingų veiksnių.
• Dantų ėduonis (kariesas) yra infekcinio proceso rezultatas.
• Ankstyvas ėduonis gali būti stabilizuojamas naudojant remineralizuojančias medžiagas.
• Ertmė tai yra kariesas, kuris progresavo tiek jog sudarė ertmę dantyje.
• Dantenų uždegimas – liga, kuri sukelia dantenų kraujavimą valantis dantis šepetėliu.
• Tabako vartojimas yra vienas iš svarbiausių rizikos faktorių, susijusių su dantenų ligų atsiradimu ir vystymuisi.
• Praėjus 3-5 minutėms po kontakto su cukrumi dantų paviršiuje prasideda demineralizacija ( mineralinių medžiagų netekimas ).
• Becukrė kramtomoji guma po valgio sumažina dantų karieso susidarymo tikimybę.
• Cukriniu diabetu sergantys žmonės turi padidintą riziką susirgti infekcinėmis ligomis, tarp jų ir dantenų uždegimu.
• Kai kurie žmonės yra genetiškai labiau linkę į sunkias dantenų ligas, nei kiti.

Kas yra dantų ėduonis?

Dantų ėduonis yra opi problema tiek suaugusiems tiek vaikams. Negydomas ėduonis laikui bėgant vis didėja, pažeidžia kietąjį danties paviršių ir galiausiai virsta skylute.
Dantų kariesui atsirasti būtinas cukrus, tačiau įtakos taip pat turi ir danties atsparumas, burnoje esančių bakterijų kiekis, seilių sudėtis ir vartojamo cukraus buvimo laikas burnoje.
Dantų kariesas yra labiausiai paplitusi liga Pasaulyje. Ypač didelis pažeistų dantų skaičius diagnozuojamas vaikams, paaugliams ir senyvo amžiaus žmonėms. Sakoma, jog kiekvienas, turintis dantis, gali turėti ir kariesą, todėl nėra taisyklės, kas turi sveiką burnos ertmę, o kas ne.
Geriausias būdas užkirsti kelią karieso atsiradimui yra sveikai maitintis, kasdien du kartus naudoti dantų siūlą ir šepetėliu valyti dantis, reguliariai atlikti profesionaliąją burnos higienas ir du kartus metuose profilaktiškai apsilankyti pas gydytoja – odontologą.

Sveika mityba

Neginčijama tiesa yra, kad cukraus vartojimas labiausiai skatina karieso atsiradimą. Labai svarbus yra saldžių produktų vartojimo laikas ir dažnis.
Kiti fermentuoti angliavandeniai, pavyzdžiui, duona, krekeriai , bananų ir javainiai taip pat nėra visiškai nekalti produktai. Tyrimai rodo, kad vartodami krakmolingą maitą ir šviežius vaisius taip pat rizikuojame susirgti kariesu, tačiau tai nėra patys pavojingiausi produktai. Kariesą stabilizuoja ir profilaktiškai veikia maistas, kuriame gausu fluoro. Jis, mažina ėduonies riziką, tačiau visiškai nepašalina dantų ėduonies. Vartodami įvairius, maistingųjų medžiagų prisotintus maisto produktus, ir vengdami cukraus bei krakmolo priartėsite prie sveikų dantų išsaugojimo. Ant dantų paviršių esančių bakterijų išgyvenimui reikalingas cukrus, šis yra paverčiamas rūgštimi. Būtent ji ir veikia žalingai mūsų dantis. Kaskart į burną patekus cukraus, ar jo turinčio maisto, mūsų burnos pH stipriai mažėja, tampa rūgštiniu, ir yra sutrikdoma normali, šarminė, burnos aplinka.
Traškus vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, obuolių , kriaušių , salierai, morkos, yra puikus užkandis. Kramtymas skatina seilių išsiskyrimą, o šios natūraliai apvalo dantis ir taip juos apsaugo, nuo žalingo poveikio. Taip turite nepamiršti vandens! Jo vartoti pakankamai, apie 2-3l per dieną, tačiau nepakeisti jo vaisių sultimis ar gazuotais gaiviaisiais gėrimais. Dauguma jų savo sudėtyje turi fosforo rūgšties, kuri trukdo organizmui įsisavinti kalcį . Vaisių sultys taip pat savo sudėtyje turi cukraus. Gerdami šiuos gėrimus per šiaudelį galite sumažinti kenksmingų medžiagų buvimo laiką burnoje.
Becukrė kramtomoji guma, kurioje nėra sorbitolio ar ksilitolio, kramtoma po valgio ar užkandžių taip pat mažina ėduonies atsiradimo riziką. Kramtymo proceso metu padidėja seilių kiekis burnoje, jos padeda dantis išlaikyti sveikus. Kietasis sūris po saldžių užkandžių – taip pat puiki alternatyva norint apsaugoti dantis.

Dantų valymas

Paprasčiausias būdas pašalinti dantų apnašą – kasdien valyti dantis dantų šepetėliu ir pasta su fluoru. Amerikos burnos higienistu asociacija pataria tai daryti du kartus per dieną ir valymas turėtų trukti ne trumpiau kaip dvi minutes. Tinkamai valydami dantis pašalinsite apnašas ne tik nuo dantų paviršiaus, bet ir nuo dantenų. Norėdami nepakenkti dantų emaliui derėtų naudoti minkštą dantų šepetėlį.
Dantų šepetėlis turi būti nukreipiamas į danties paviršių taip, kad sudarytų 45˚ kampą su dantenų linija. Judindami dantų šepetėlį pirmyn-atgal bei naudodami sukamuosius judesius kruopščiai nuvalomas kiekvienas dantis. Nepamirštame liežuvio! Šis taip pat turi būti švelniai valomas tuo pačiu dantų šepetėliu ar specialiu liežuvio valikliu du kartus dienoje. Išsivalius dantis patartina 30min nevalgyti. Dantų šepetėlis turi būti keičiamas kas 3mėn, bei persirgus infekcinėmis ar kitomis ligomis.

Tarpdančių valymas

Kasdienis tarpdančių valymas siūlu padeda pašalinti apnašas ir maisto likučius iš tų vietų, kurių negali pasiekti dantų šepetukas. Vietos po dantenomis arba siauri tarpdančiai puiki vieta apnašoms kauptis ir dantų akmenims formuotis. Nenaudojamas tarpdančių siūlas ir vėliau susidarantys akmenys taip pat sukelia dantų kariesą.

Reguliarus apsilankymas pas gydytoja-odontologą ir profesionalioji burnos higiena

Kasdienė individualioji burnos higiena padeda išlaikyti dantis švarius ir pašalina didžiąją dalį apnašų, tačiau vis tiek dalis jų lieka nepaliestų. Tik burnos higienistas gali pašalinti dantų akmenis. Nepašalinti dantų akmenys ir apnašos sukelia ne tik kariesą, bet ir dantenų ligas. Negydant jų, uždegimas tampa toks stiprus, kad vienintelė išeitis – danties šalinimas. Įsisenėjusios dantų ir dantenų ligos pakenkia ne vien burnos sveikatai, bet gali sutrikdyti ir gyvybiškai svarbių organų veiklą.
Profilaktinių vizitų pas odontologą metu atliekamos rentgenogramos tam, kad būtų galima tiksliai diagnozuoti sunkiai matomų paviršių kariesą. Tokių apsilankymų metu taip pat pacientai mokomi tinkamos individualiosios burnos higienos, kartu su burnos higienistu gydytojas duoda rekomendacijas kaip išlaikyti dantis sveikus ir patikslina komplikuotas vietas, į kurias reikia atkreipti didesnį dėmesį. Kadangi dantų gydymas reikalauja nemažai finansinių išlaidų, pastovūs pasitikrinimai gali padėti sutaupyti.
Rūkymas, saldus maistas, nepakankama dantų ir dantenų priežiūra sąlygoja ne tik ankstyvą karieso atsiradimą ir dantų netekimą, bet ir prastą viso organizmo būklę.
Tinkama dantų ir dantenų priežiūra reikalauja minimalių laiko sąnaudų, o reguliarūs apsilankymai pas gydytoją – odontologą ir burnos higienistą garantuoja jūsų dantų ir dantenų puikią būklę. Tai suteiks Jums tobulą šypseną ir pasitikėjimą savimi.

Consent Preferences