Vaikų dantų gydymas

  Dėl greito gyvenimo ritmo, dietos prisotintos angliavandeniais, žmonių burnos ertmės būklė žymiai pablogėjo. Pažeidžiami ne tik nuolatiniai dantys bet ir ką tik išdygę pieniniai. Ėduonis tapo biologine ir socialine problema. Dėl ėduonies pakinta gyvenimo kokybė. Pagerėjus gyvenimo kokybės lygiui, dalis žmonių nesureikšmino individualiosios burnos higienos svarbos ir šis žalingas įprotis perduodamas iš kartos į kartą, o kas svarbiausia mūsų visuomenės svarbiausiai daliai – vaikams.

Sveiki pieniniai dantys jūsų vaikui yra labai svarbu. Kodėl?

 

  Pieniniai dantys vaikui sudaro ir išlaiko burnoje tarpus, kurie bus reikalingi dygstant nuolatiniams dantims.
  Pieniniai dantys – tai lyg kelrodis nuolatiniams dantims.         Pieniniai dantys padeda vystytis vaiko žandikauliams ir tuo pačiu formuoja veidą, turi įtakos augimui ir svoriui.
  Pieniniai dantys padeda gerai jūsų vaiko virškinimo organų sistemos veiklai, nes maistas yra gerai sukramtomas ir suvilgomas seilėmis. Sveiki pieniniai dantys sudaro sveiką aplinką nuolatinių dantų formavimuisi.

  Nuo ankstyvo amžiaus nevalyti vaikų dantys greitai yra pažeidžiami ėduonies, kuriuos su laiku tenka pašalinti, o tai gali kenkti vaiko organizmui ir gali sukelti daug socialinių ir ekonominių problemų. Įvertinti tiriamųjų burnos ertmės būklę buvo taikoma atvejo analizė.

Pagrindinis visų burnos ligų sukėlėjas yra dantų apnašos. Jeigu yra kontroliuojamas apnašų kaupimasis galima išvengti gingivito, periodontito, ėduonies.
 Dantys turi būti valomi du kartus dienoje, ryte prieš valgį ir vakare po valgio. Valymas turi užtrukti ne mažiau kaip 2 minutes.. Apnašo kontrolei galima naudoti tabletes ar skysčius kurios nudažo apnašą, taip jis tampa labiau pastebimas ir yra lengviau pašalinamas.
 

  Dantys valomi iš visų pusių, pradedama valyti nuo prieanginės dantų pusės, šepetėlio šereliai nukreipiami 45 laipsnių kampu į danties paviršių, taip kad minkšti šepetėlio šereliai pakliūtų į dantenų vagelę, nes joje užsilaikęs apnašas sukelia uždegimą. Valoma sukamaisiais Bass‘o judesiais vienoje dantų grupėje padaroma 10 sukamųjų judesių, tokiu būdu iš karto valomi du dantys. Kramtomieji dantų paviršiai valomi vibruojamaisiais judesiais. Liežuviniai dantų paviršiai valomi šluojamaisiais judesiais, nuo dantenų link kramtomųjų paviršių, vienoje vietoje daroma po 10 šluojamųjų judesių. Valantis dantys svarbu, kad būtu naudojama mažesnė spaudimo jėga, kad nepažeisti dantenų ir emalio, todėl rekomenduojama šepetėlį laikyti kaip pieštuką, nes valymo judesys bus nuo riešo, o ne nuo peties.
 

  Vaikai, dar nemokantys rašyti ar tai darantys sunkiai, negali taisyklingai pašalinti dantų apnašo. Tik gerėjant jų rankų motorikai galima pradėti mokinti taisyklingų valymo judesių. Iki 10 metų vaikams valytis dantis turi padėti tėvai. 10 metų ir vyresnio amžiaus vaikams tėvai jau gali leisti savarankiškai valytis dantis, bet būtina patikrinti valymo kokybę

 Dantų šepetėliai

 Pagrindinė dantų valymo priemonė yra dantų šepetėlis. Šepetėlis sutrikdo mikrobinio apnašo brendimą, nes mikroorganizmai savo atsargas sunaudoja tam kad atstatyti savo kolonijas, o ne kad pagaminti rūgštis. Vaikų dantų valymui turi būti naudojami tik minkšti dantų šepetėliai, galvutė turi būti maža ir padengta guma, kad vaikas nenusižalotų, o rankenėlė turi būti pritaikyta vaiko delno dydžiui, spalvoti šepetėliai labiau traukia vaiko dėmesį.
 

  Šepetėlis yra keičiamas kas tris mėnesius arba anksčiau, kai nusidėvi šepetėlio šereliai, nes deformuoti šereliai efektyviai nepašalina apnašo. Taip pat patartina pakeisti šepetėlį persirgus infekcinėmis ligomis, nes ant šepetėlio gali būti pasilikę mikroorganizmai, kurie pakartotinai gali sukelti ligą.
 Po valymo dantų šepetėlis turi būti nuplaunamas po tekančiu vandeniu, kad būtų pašalinti pastos ir maisto likučiai. Nenaudojamas šepetėlis turi būti pastatytas vertikaliai, svarbu, kad šepetėlis nesiliestų prie kito šepetėlio.

 Dantų pastų reikšmė dantims

 Vaikui augant vien dantų šepetėlio nepakanka, kai vaikas išmoksta išspjauti su šepetėliu turi būti naudojama ir dantų pasta. Dantų pastos ant šepetėlio reikia dėti tokio dydžio koks yra vaiko mažojo piršto nago ilgis. Dantų pasta padeda efektyviau pašalinti dantų apnašą, o veikliosios medžiagos esančiose pastoje sustiprina dantis ir apsaugo dantenas nuo uždegimo. Svarbu, kad pasta, kurią naudoja vaikas, turėtų kuo mažiau abrazyvių medžiagų, nes vaiko ką tik išdygę dantys yra trapūs.

 Tarpdančių priežiūra

  Kai vaikui išdygsta visi pieniniai dantys ir jeigu jo tarpdančiai yra siauri, tada vaikui reikia valyti tarpdančius su tarpdančiu siūlu. Tai gera profilaktika nuo ėduonies, nes dantų šepetėliu nėra išvalomi tarpdančiuose susikaupęs apnašas ir maisto likučiai. Taip pat valantis tarpdančius gerėja dantenų kraujotaka, aktyvėja dantenų epitelio ragėjimas, geresnis fluoro patekimas, gerėja dantenų vagelės keratinizacija. Čia taip pat galioja pagrindinė taisyklė – maži vaikai nesugeba patys išsivalyti tarpdančių, todėl jų būkle turi rūpintis tėvai iki tol, kol vaikas sugebės tai padaryti taisyklingai.

  Mūsų odontologijos klinikoje vaikų dantukus gydo: Vaikų odontologė Brigita Zakrytė.

  Mažieji pacientai priimami ir šeštadieniais. Būtina išankstinė rezervacija.

Parneriai, Dantų gydymas išsimokėtinai

Odontologijos klinika