Vaikų dantų gydymas su sedacija

Odontologinis gydymas dažniausiai atliekamas taikant vietinę nejautrą tiek vaikams tiek suaugusiems. Dažnai dėl įvairių priežasčių, vaikams gali būti reikalinga sedacija. Jos metu naudojami vaistai, kurie padeda mažiesiams pacientams atsipalaiduoti dantų gydymo metu. Tai nėra bendrinė nejautra (pilna narkozė). Pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, o jei užsnūsta – miegas yra toks iš kurio lengvai pabundama. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.
Klinikoje „City-Dent“ sedacija yra taikoma tik su paciento tėvų sutikimu. Ją atlieka klinikoje dirbantys patyrę gydytojai anesteziologai reanimatologai.

Gydymas taikant sedaciją rekomenduojamas:

• Dėl didelio baimės jausmo;
• Kai vaikas labai mažo amžiaus;
• Kada reikalingas sudėtingas ir ilgas gydymas;
• Kada patiriamas stiprus pykinimas;
Sedacijos metu naudojami medikamentai, kurie padeda vaikams atsipalaiduoti gydant dantis. Klinikoje taikomi du sedacijos tipai: peroralinė ir intraveninė sedacija. Renkant sedacijos tipą, atsižvelgiamą į paciento būklę bei planuojamas atlikti odontologines procedūras.
• Peroralines sedacijos metu pacientas išgeria gydytojo paskirtus vaistus prieš odontologines procedūras. Pacientas turi jaustis atsipalaidavęs, bet nemiegoti. Pagrindinis šio sedacijos tipo minusas, kad vaistų poveikis ne visada nuspėjamas ir gali jie būti neefektyvūs.
• Intraveninės sedacijos metu pacientui vaistai yra leidžiami į vieną. Pacientas miega, bet jį galima lengvai pažadinti. Naudojamų vaistų poveikis prognozuojamas, todėl šis sedacijos tipas yra saugesnis ir efektyvesnis lyginant su peroraline sedacija. Intraveninės sedacijos metu sekamas kvėpavimas, širdies veikla, kraujospūdis.

Ką reikia žinoti prieš peroralinę sedaciją?

Prieš procedūrą negalima valgyti ir gerti 6 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam sedaciją. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, skauda gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į kliniką ir apie tai pranešti. Rekomenduojame dantų tą dieną prieš procedūrą nevalyti, kad skalaujant netyčia nebūtų nuryta vandens.

Prieš premedikaciją:

1. Planuokite dieną taip, kad vaikas prieš procedūrą būtų pailsėjęs ir išsimiegojęs.
2. Atvykite anksčiau, nevėluokite, nes gydymas sedacijoje trunka ilgiau.
3. Vaiką turi lydėti tėvai arba globėjai.
4. Pasirūpinkite, kad į procedūrą atvyktų kitas atsakingas suaugęs žmogus, kuris padėtų saugiai pervežti vaiką namo.
5. Įsitikinkite, kad vaikas prieš procedūrą pasišlapino.

Ką reikia žinoti po sedacijos?

Po premedikacijos:
1. Jūsų vaiko judesiai gali būti sutrikę, todėl gali tekti jį nešti iki automobilio.
Pasodinkite vaiką į automobilinę kėdutę ir prisekite saugos diržu. Kelionės metu sėdėkite šalia vaiko. Automobilį turi vairuoti kitas suaugęs žmogus.
2. Jūsų vaikas gali ilgam prisnūsti. Vaikas gali miegoti nuo 3 iki 8 valandų ir būti mieguistas ar irzlus iki 24 valandų po premedikacijos, tačiau žadinant vaikas turi lengvai atsibusti.
3. Jūsų vaikas gali sunkiai vaikščioti ar šliaužti, todėl saugokite jį, kad nesusižeistų.
4. Suaugusio žmogaus priežiūra būtina, kol vaiko elgsena ir koordinacija taps įprastos.
5. Likusią dienos dalį neleiskite vaikui važinėti dviračiu, laipioti, žaisti vienam lauke, nešioti aštrius daiktus.
6. Po valandos vaikui duokite atsigerti skaidrių skysčių. Jei per 30 min. vaiko nepykins, galite duoti kieto maisto.

Kreipkitės į gydytoją, jeigu:

1. Negalite pažadinti savo vaiko.
2. Jūsų vaikas negali gerti ar valgyti.
3. Jūsų vaikas gausiai vemia ir jam skauda.
4. Jūsų vaiką išbėrė, sunku kvėpuoti.

Kam negali būti taikoma sedacija?

Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems.

Kokie sedacijos trūkumai?

Sedacijos negalima pagilinti ar pratęsti.Sedacija nesibaigia sulig dantų gydymo procedūra. Pacientas turi kurį laiką (dažniausiai iki 1 val.) pabūti klinikoje. Apie 20 proc. atvejų taikant peroralinę sedaciją vaikams, ji būna neefektyvi – vaiko vis vien nepavyksta gydyti. Dar maždaug 20 proc. atvejų gali išsivystyti paradoksinė (atvirkštinė) reakcija. Ji gali būti nuo vos pastebimos iki stiprios, kai vaikas pasidaro irzlus, piktas, draskosi, verkia. Ji trunka tol, kol veikia vaistai.

Ar sedacija yra saugi procedūra?

Yra saugi, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.

Vaikų dantų gydymą su sedacija odontologijos klinikoje  City-Dent atlieka Brigita Zakrytė o sedaciją patyrus gydytoja anesteziologė Julita Cicėnienė.

Parneriai, Dantų gydymas išsimokėtinai

Odontologijos klinika