facebook

Dantų protezavimas

Dantų netekimas yra skaudi problema kiekvienam žmogui. Kiekvienas norime bendrauti, maitintis ir juoktis laisvai, nemąstydami apie nešiojamus protezus.

Šiuolaikinės technologijos ir tobulėjantys specialistai, išplėtė dantų protezavimo ribas: dantų kramtymo funkcija atstatoma maksimaliai ir žmogus nebejaučia nepatogumo nešiodamas protezus o dirbtiniai dantys tampa sunkiai pastebimi.

Pacientai kreipiasi norėdami ne vien atstatyti prarastus dantis, bet ir trokšdami turėti tobulą šypseną, sukurtą mažesnių arba didesnių protezavimo intervencijų pagalba. Kaip bebūtų, pacientas turi tinkamai psichologiškai pasiruošti.

Gydytojas odontologas informuoja apie įvairių technologijų pliusus bei minusus, visų pasirinkimų galimybes, dantų implantavimo ir vėliau būsiančio protezavimo kainas bei galimybes. Pacientui padedama apsispręsti atsižvelgus į klinikinę situaciją, pasirinkus tinkamą dantų protezavimo technologiją ir atsižvelgus į paciento finansines galimybes.

Parinkto protezo konstrukcijos turi būti biologiškai ir chemiškai suderinamos.

Labai svarbi burnos audinių ir medžiagų, iš kurių gaminamas protezas, tarpusavio sąveika. Ilgą laiką restauracijoms būnant burnoje su biologiniais audiniais neturi pastarųjų dirginti ar neigiamai veikti.

 

Dantų protezus galima skirtyti į 3 dideles grupes:

 

  1. Neišimami dantų protezai arba fiksuoti:
    – laminatės, įklotai, užklotai;
    – vainikėliai (pilni, daliniai);
    – tiltiniai protezai;
  2.  Išimami dantų protezai (dažnai vadinami plokštelėmis):
    – daliniai išimami protezai (dalinės plokštelės, lanko atraminiai protezai);
    – pilni išimami protezai (pilnos plokštelės)
  3.  Protezai ant implantų:
    – išimami protezai ant implantų (plokštelės tvirtinamos ant implantų);
    – neišimami protezai ant implantų (vainikėliai arba tiltai fiksuojami ant implantų

 

Fiksuoti dantų protezai

Įklotai ir užklotai

Dažniausiai naudojami esant dideliems plombiniams užpildams dantyje. Tokių užpildų laikomumas yra abejotinas ir galimas dantie skylimas, todėl naudojamas minimalios invazijos
(kitaip sakant – griežimo ir danties audinių pašalinimo) reikalaujantis protezavimo būdas.

Laminatės

Labiausiai į danties audinį panašus protezas. Tai plona, šviesą praleidžianti keramikos „plokštelė“, skirta atstatyti lūpinį (skruostinį arba tiesiog priekinį) danties paviršių.

Vainikėlis

Skirtingai nei laminatės aš užklotai, vainikėlis skirtas atstatyti visus danties vainiko paviršius. Dažniausiai to prireikia dantims, kurie yra stipriai pažeisti karieso, nuskilę arba po danties
šaknų kanalų valymo.

Tiltiniai protezai

Būdas skirtas atkurti vieno ar kelių dantų netekimo defektą, kuris yra ribojamas kaimyninių dantų. Tai daug diskusijų keliantis gydymo būdas, dėl didelės intervencijos. Visada stengiamasi aptarti kitus galimus protezavimo variantus.

 

Dantų protezavimas bemetalės keramikos vainikėliu atliktas odontologijos klinikoje City-Dent Vilniuje

 

 

 

Iš ko gaminami nuolatiniai fiksuoti dantų protezai?

 

Siekiant išgauti kokybiškus ir kartu estetiškus protezus dažniausiai sutinkami metalo keramikos ir bemetalės keramikos protezai.

Metalo keramikos protezai

Stipriai paplitusi protezų rūšis dėl prieinamos kainos, tačiau nusileidžiantis šiuolaikinėms medžiagoms savo estetika ir palyginus didele invazija.

Bemetalės keramikos vainikėliai

Didelių estetinių galimybių protezai, kurie galinami iš įvairių keraminių medžiagų (ličio disilikato, cirkonio oksido ir pan.)

 

Kodėl mūsų klinikoje negaminami metaliniai dantų protezai?

 

Tai protezai gaminami iš tik iš metalo lydinio. Kiekvienas specialistas nori pasiekti kuo geresnį savo darbo rezultatą. Į tai įeina ne tik danties audinių atstatymas, bet kartu ir protezavimas siekiantis kuo daugiau jų išsaugoti ir sukurti estetišką vaizdą. Deja, bet metaliniai protezai tokių galimybių nesuteikia, todėl protezavimas tokiomis restauracijomis mums nėra priimtinas.

 

Ar paruošus dantis protezavimui liksite be dantų, kol bus gaminimai protezasi, arba laikinas
protezavimas

 

Dantų protezavimas dažnai ilgokai užtrunkantis procesas (ne visada ir ne visais atvejais). Siekiant sumažinti pacientų diskomfortą, apsaugoti dantis po šlifavimo ar laikinai atstatyti funkciją kol atliekamos chirurginės procedūros (implantacijos, kaulo priauginimai, sinuso kėlimai ir pan…) gaminami laikini protezai. Šios konstrukcijos gaminamos iš plastiko (polimero), jų estetika nebus ideali, spalva ir forma ilgainiui pakis, todėl juos patariama naudoti ne ilgiau 6mėn, o vėliau arba gaminti nuolatinius protezus, arba gaminti naujas laikinas konstrukcijas. Polimeras turi savybę į save „sugerti“ pigmentą (dažančias medžiagas) ir kaupti apnašą, todėl per ilgai būnant su juo didėja uždegimo ir karieso rizika.

 

Ar protezuoti dantys genda?

 

Vienareikšmiškas atsakymas – taip! Fiksuoti protezai todėl ir vadinami fiksuotais, nes jei tvirtinasi prie Jūsų natūralaus danties (tai gali būti endodontiškai sugydyta šaknis, dalis
vainiko ar net visas danties vainikas, laminačių atveju). Pats protezas nesuges niekada, bet viskas, kas yra aplink (Jūsų danties audiniai, kad ir kokie jie būtų) gali sėkmingai gesti, jei jai
nesirūpinama. Jokia protezo rūšis neatleidžia nuo tinkamos, ar net daugiau pastangų reikalaujančios, priežiūros.

Skaitmeninis dantų protezavimas CAD/CAM – Sirona CEREC Omnicam skaneriu

 

Šiomis dienomis skaitmeninės technologijos mus supa visur. Neišimtis – odontologija. Pavyzdžiui, padeda itin kokybiškai ir patogiai atlikti dantų protezavimą. Mūsų klinikoje atliekamas modernus ir itin kokybiškas skaitmeninis CAD/CAM protezavimas CEREC sistema. Taip galime pagaminti tikslesnes, ilgaamžiškesnes ir aukštesnius estetinius reikalavimus atitinkančias restauracijas (užklotus, vainikus, laminates ir kt).

Dantų protezavimo skaitmena etapai:

1. Skaitmeninis dantų skenavimas.
Įprastai protezavimo metu, atliekama pacientų nemaloni procedūra: atspaudų ėmimas su specialia mase. Skaitmeninio protezavimo metu, pykinimo ir kitų nemalonių pojūčių išvengiama (arba jie ryškiai sumažėja), nes nenaudojamos jokios masės. Dantys nuskenuojama paprastai ir greitai – intraoraliniu skeneriu. Šis prietaisas konfortiškesnis pacientui, bet ir suteikia galimybę iškart matyti trimatį vaizdą kompiuterio ekrane.

2. Dantų modeliavimas.

Gavus nuskenuotą vaizdą, laboratorijoje dantų gamybos specialistas modeliuojama dantų anatomiją.

3. Restauracijos gaminimas.

Kadangi išvengiama įprastiniu būdu gaminamų atspaudų ir gipsinių modelių pagaminti protezai yra itin tikslūs.

Privalumai

  •  Tikslumas – minimaliai sumažinama paklaidos rizika.
  • Greitis – Skaitmena akimirksniu siunčiamas į dantų gamybos laboratoriją, todėl procedūra trunka trumpiau.
  • Komfortas – pacientai labiau vertina skenavimą, nes jo metu nenaudojamos jokios atspaudinės masės.
  • Estetika

Kaip tinkamai prižiūrėti fiksuotus dantų protezus arba pagrindinės asmeninės fiksuotų
dantų protezų higienos priemonės

 

Šiam reikalui mums reikės:

  1. Dantų šepetėlio
    Jeigu naudojate rankinį dantų šepetėlį visada rekomenduojama turėti minkštais šereliais. Apnašas bus tinkamai pašalinamas jei šepetėlis bus laikomas 45* kampu su
    kandamuoju danties paviršiumi. Nepamirškite sukamųjų judesiu, horizontalūs šiam reikalui nėra tinkami. Burnoje visada rasime sunkiai prieinamų šepetėliu vietų. Vieniems tai gali būti paviršiai prie protinių dantų, o kitiems – tarpdančiai šalia nevisai tiesiai išaugusių dantų. Tokios vietoms išvalyti visada padės vieno danties šepetėlis. Puikus dalykas apie šiuos šepetėlius yra ir tai, jog jais labai patogu valyti danties kaklelius. Jeigu sunku kokybiškai išsivalyti dantis rankiniu dantų šepetėliu visada į pagalbą ateina novatoriški elektriniai dantų šepetėliai. Šie taip pat rekomenduojami minkštais šereliais ir dažniausiai naudojami vibracijos principu veikiančios galvutės.
  2. Tarpdančių siūlo
    Pavadinimas iškart nusako paskirtį – tarpams tarp dantų valyti. Labiausiai atkreipti dėmesį reikia į tarpdantį tarp protezuoto ir savo danties. Naudojant siūlą jis neturi suplyšti ar įplyšti. Dažniausiai naudojami vaškuoti siūlai tarpdančiam valyti. Specialūs tardančių siūlai arba Super floss – unikalus siūlas kuri turi kietą galą įvedimui ir minkštą dalį tarpinėms protezų dalims prie gleivinės valyti.
  3. Tarpdančių šepetėlio
    Labai dažnai pamirštama priemonė. Šių šepetėlių nauda neišpasakyta, tai puiki priemonė tiek savų, tiek protezuotų dantų tarpdančių priežiūrai. Jų dėka galime išsivalyti tarpdantį tarp atraminio danties bei tarpinės protezo dalies (kur nėra danties) ir tarpdantį tarp sujungtų ar atskirų vainikėlių. Naudojantis šepetėliu negalima naudoti jėgos, nenaudoti susidėvėjusio šepetėlio – tai tik sukels papildomų problemų. Tarpdančių šepetėliai yra įvairių dydžių. Tinkamiausiu Jums parinks gydytoja odontologas arba burnos higienos specialistas.
  4. Burnos irigatoriaus
    Perfekcionalistai, siekiantys idealios burnos higienos, neapsieis be šios papildomo tarpdančių valymo prietaiso. Jis apnašoms pašalinti naudoja stiprią vandens srovę. Irigatorius niekada neatstos dantų šepetėlio, tačiau puikiai suaktyvins dantenų kraujotaką ir pagerins jų būklę. Labai dažnai rekomenduojamas periodontologines ligas turintiems pacientams.
  5. Dantų pastos
    Labiausiai mitais apipinta priemonė. Dantų pastos gali būti higieninės, profilaktinės arba gydomosios. Jeigu pacientai turi metalinius ar metalo keramikos protezus derėtų vengti pastų turinčių natrio monofluorfosfato (MFP) nes jos gali sukelti koroziją. Venkite rinktis dantų pastą patys, visada geriau pasiklausti patarimo gydytojo arba burnos higienos specialisto.
  6. Liežuvio gramdiklio
    Išsivalius dantis reikia nepamiršti nuvalyti ir liežuvio. Tam galima naudoti specialius gramdukus arba paprastą dantų šepetėlį. Nenuvalę liežuvio neišvengsime prasto burnos kvapo, kurį sukelia mikroorganizmai.
  7. Apsauginės kapos
    Kapos rekomenduojamos ne vien protezams apsaugoti, bet pacientams sportuojantiems kontaktiniu sportu ar tiems, ką vargina dantų griežimas. Šias apsauginespriemones galima naudoti ir savų dantų apsaugai nuo galimų skylimų ar nudilimo.

 

VITA Easyshade spektrofotometras naudojmas tiksliam, greitam ir patikimam natūralių dantų atspalvio nustatymui, bei tikslios protezavimo spalvos parinkimui.

Problemos, su kuriomis susiduria žmogus, netekęs dantų

 

  • Pakitęs estetinis vaizdas

Dantų netekimas pažeidžia estetines normas, o tai pasireiškia veido pokyčiais. Žmonės, be priekinių dantų, nebesišypso arba šypseną slepia. Jie nebegali gyventi visaverčio socialinio gyvenimo. Šoninių dantų grupės netekimas taip pat turi įtakos veido konfigūracijai. Pakinta veidas. Atrofavęsis apatinis žandikaulis sąlygoja smakro atsikišimą į priekį, o viršutinio žandikaulio atrofija (nykimas) – nosies galo nulinkimą žemyn bei skruostų įdubimą. Netekus dantų, įkrenta lūpos. Pagilėjusios lūpų ir smakro raukšlės, nusileidę lūpų kampai sendina žmogų, o tai gali įtakoti asmens psichinės būsenos sutrikimus.

  • Kramtymo funkcijos sutrikimas

Netekus visų dantų kramtymo funkcija tampa menka.. Bedančiai žmonės prisitaiko ir maistą bando trinti dantenomis bei liežuviu. Kai kramtymo visai nebelieka, sumažėja ir seilių išsiskyrimas. Pacientai skundžiasi, jog nejaučia maisto skonio ir praranda malonumą valgyti.

  • Kalbos sutrikimas

Dantų netekimas turi įtakos ir kalbos sutrikimams. Labiausiai sutrinka kalba, jei netenkama priekinių dantų. Atsiranda netikslus garsų tarimas ir šveplavimas. Kartais nutinka taip, kad pacientai skundžiasi atsiradusiu švilpimu tariant kai kurios garsus. Garsų tarimas gali pakisti ir netekus šonuose esančių dantų, nes ir jie turi įtakos garso susidarymui (sukuria erdvę oro praėjimui). Su laiku tokių pacientų kalba tampa visai nesuprantama.

  • Virškinimo sistemos sutrikimas

Dantys – neatskiriamas virškinimo sistemos vienetas. Jų netekimas sąlygoja įvairaus laipsnio virškinimo sutrikimus. Skrandžio veiklai ir medžiagų apykaitai įtaką daro maisto sukramtymas.
Bedančių žandikaulių protezavimas reikalauja ypatingo kruopštumo. Problema yra ta, kad, netekus dantų, prasideda žandikaulio alveolinių ataugų, veido skeleto ir jį padengiančių minkštųjų audinių atrofija (nykimas), mažėja apatinės veido dalies aukštis.

Išimamų protezų gaminimas ir pritaikymas pacientui yra sudėtingas darbas – vienas didžiausių iššūkių dantų protezavime. Jo tikslas – mažinti žandikaulių atrofiją, išlaikyti raumenų tonusą, atkurti kramtymo, kalbos bei estetinę funkcijas.

Šiuolaikinis išimamų protezų gamybos būdas, taikant naujas technologijas ir įrangą, leidžia pagaminti kokybiškus dantų protezus. Tokie protezai daug geriau fiksuojami burnoje ir yra pakankamai stabilūs.

Pagal individualų gydymo planą kokybiškai pagamintas dantų protezas pagerina žmogaus gyvenimo kokybę. Pagrindinis gydytojo ortopedo ir dantų techniko bendradarbiavimo tikslas – pagaminti gerai fiksuotus, stabilius ir estetiškus protezus, kuriais pacientas būtų patenkintas. Todėl svarbus ne tik protezų gaminimas, bet ir tinkamas psichologinis paciento parengimas ortopediniam gydymui, kliento poreikių bei pageidavimų analizė.

 

Paslaugas suteikiame išsimokėtinai. 

Kviečiame registruotis į NEMOKAMĄ konsultaciją telefonu +370 644 46909

Odontologijos klinikoje City-Dent danų protezavimą atlieka protezuojantys gydytojai Modesta Vedegė, Dominykas Stasiūnas

 Visos dantų gydymo paslaugos atliekamos išsimokėtinai. Dirbame su sveikatos draudimais