facebook

Danų šaknų kanalų gydymas (endodontija)

 

Endodontija – tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties   šaknies kanalų gydyme. Endodontinis dantų gydymas odontologijos klinikoje taikomas tuomet kai danties minkštasis audinys – pulpa (dar vadinama danties nervu) yra pažeidžiamas infekcijos.

Kada reikalingas endodontinis dantų gydymas odontologijos klinikoje ? Dažniausiai endodontinis gydymas taikomas, kuomet pacientai skundžiasi:

– užsitęsusiu danties jautrumu nuo šalčio ir karščio;
– danties jautrumu liečiant spaudžiant ir kramtant;
– patamsėjusia danties spalva;
– patinimu;
– ant dantenų atsiradusia fistulei (fistulė – tai dėl infekcijos susidaręs lątakėlis, jungiantis infekcijos židinį su išore );
* Galimi atvejai, kada nusiskundimų pacientai neturi ir danties skausmo nejaučia (tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis).

PLAČIAU :

Ar gali endodontinis gydymas išsaugoti dantį?
Endodontinis gydymas ir jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo kelių faktorių. Visų pirma yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu, reikalui esant atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, ir nusprendus jį gydyti pradedamas endodontinis danties paruošimas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista pulpa (dar vadinamas „minkštimu“, kurį sudaro kraujagyslės, nervinės skaidulos ir jungiamasis audinys), išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi plombine medžiaga. Dantis po endodontinio gydymo gali būti protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad atkurtų danties kramtymo funkciją. Sandariai užplombuoti kanalai su nepralaidžia restauracija išsaugo dantį.

Dantų gydymas su koferdamo sistema

 

dantų gydymas endodontija

 

Dažnas pacientas teiraujasi, kodėl esant galimybėms mūsų kilnioje naudojama koferdamo sistema.
Kas tai ir kodėl ji reikalinga? Tai speciali sistema naudojama darbinio lauko izoliacijai. Ją sudaro – skylamušis (skylei
gumoje padaryti), replės žiedui uždėti, žiedas, rėmas ir guma. Išskiriami keli šios sistemos
privalumai:
APSAUGA –  Apsaugo pacientą nuo smulkių ir aštrių instrumentų (endodontinių dildžių, grąžtęlių ir t.t.) patekimo į burnos ertmę ir užspringimo. Taip pat apsaugo nuo citotoksinio tirpalų poveikio. Šie naudojami gydymo metu gali dirginti gleivinę.
IZOLECINĖ – Padeda išsaugoti gydomą dantį sausą ir kartu apsaugo nuo užteršimo mikroorganizmais.
MATOMUMAS – Gerina darbinio lauko matomumą ir prieinamumą gydytojui.

Endodontinio dantų gydymo procedūra

 

endodontinis dantų gydymas

 

Galima išskirti kelis endodontinio gydymo etapus:
1. Danties kanalų gydymas pradedamas įvertinus esamą danties pažeidimo dydį ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo. Esant poreikiui atliekama vietinė nejautra (dantis yra nuskausminamas) taip pat gydomą dantį izoliuojame nuo seilių naudojat „koferdamo“ sistemą. Tai speciali dantų apsaugos sistema, kuri užtikrina, kad gydymo metu išlaikytume dantį švarų ir jis neužsiterštų seilėmis.
2. Pašalinamos senos restauracijos (plombos), išvalomi pažeisti danties audiniai (kariesas), suformuojama endodontinė ertmė. Uždegimo pažeista pulpa, naudojant specialius rankinius ar mašininius instrumentais, išimama iš pulpos kameros ir danties šaknų kanalų.
3. Išvalius ir išplovus danties šaknies kanalus jie yra paruošti plombavimui. Kanalai yra pildomi specialia plombine medžiaga, vadinama gutaperča (kaiščių pavidalo). Dantis po kanalų plombavimo dažniausiai atstatomas su laikina plomba.
4. Dantis po endodontinio gydymo turi būti ir atstatomas. Tam naudojamos plombinės medžiagos, daliniai arba pilni vainikėliai. Taip išsaugomas dantis, kuris toliau gali atlikti pilnavertę kramtymo funkciją. Endodontiškai gydytus dantis rekomenduojama protezuoti, todėl kad šios restauracijos užtikrina tiek atsparumą kramtymo jėgoms, tiek atitinka estetinius pacientų lūkesčius.

Kartais, dėl nepakankamos rentgeno diagnostikos, šaknų kanalų endodontinis gydymas gali būti atliktas nekokybiškai, tuomet tenka juos pergydyti. Tokiu atveju reikia pašalinti iš kanalo jame esančią plombinę medžiagą, po to jį užpildyti iš naujo. Tai yra ypač svarbu kai dantis ruošiamas protezavimui: bus gaminamas keraminikis vainikėlis ar juo labiau jungiamas į tiltinį protezą.
Kartais pasitaiko atvejų, kuomet dėl įvairių priežasčių ( paciento amžiaus, datų šaknų anatomijos ar buvusio prasto kanalų užpildo) kokybiškai sugydyti dantį tampa labai sudėtinga.  Tokiu atveju pacientams yra rekomenduojamas endodontinis gydymas mikroskopu. Taikant šį metodą, sėkmingo dantų kanalų gydymo tikimybė stipriai padidėja.

 

Terapinis dantų gydymas

 

Dantų karieso gydymas

 

Dantų ėduonis yra maisto ir bakterijų sukelta danties kietųjų audinių liga, kurios pasekmė – yrantys kalcifikuoti danties audiniai. Danties kariesui atsirasti reikia keleto veiksnių: bakterijų, angliavandenių, danties ir laiko.
PLAČIAU: Remiantis tyrimais nustatyta, kad dantų ėduonis yra daugiafaktorinė liga, kurią lemia trijų pagrindinių veiksnių sąveika: danties, mikrofloros ir dietos.
Šis modelis buvo pasiūlytas beveik prieš šimtą metų, bet jis tinka ir šiandien, nors žinių apie biologinius veiksnius ir jų tarpusavio sąveiką yra daugiau (A.I.Ismail ir kt., 2001). Skirtingi autoriai ją įvairiai modifikuoja, pridėdami kitus reikšmingus ėduonies susidarymui dalykus: laiką, seiles, socialinius veiksnius ir kita.
Pradėjus kauptis bakterijoms ir prasidėjus pirminei danties emalio demineralizacijai (mineralinių medžiagų netekimui, ko pasekoje atsiranda kariozinė dėmė), rekomenduojama reguliuoti mitybą, atlikti individualią ar profesionalią burnos higieną, mechaniškai šalinti apnašas. Taip pat gydoma fluoridais (mineralais), skatinamas seilėtekis.

Danties ėduonies klasifikacija:

Dantų gydymas terapinis

1. Danties vainiko ėduonis
1.1. Emalio ėduonis
1.1.1. Kariozinė dėmė
1.1.2. Stabili kariozinė dėmė
1.2. Emalio kariozinė ertmė
1.3. Dentino ėduonis
1.3.1. Vidurinis ėduonis
1.3.2. Gilusis ėduonis

Kai jau yra atsiradusi kariozinė ertmė, vadinamoji „skylutė”, profesionalūs odontologai paruošia dantį plombuoti – pašalina pažeistas trapias danties struktūras. Tuomet dantis plombuojamas. Jo metu išvalyta kariozinė ertmė užpildoma plombine medžiaga. Taip atkuriama danties anatomija, funkcija ir estetinis vaizdas. Neplombuojant dantų, vystosi ėduonis, atsiranda dantų jautrumas, skausmas, dantis gali nulūžti ir netgi gali prireikti dantį visiškai ištraukt.

Dantų karieso gydymo pavyzdžiai atlikti odontologijos klinikoje City-Dent

Nekariozinės dantų pažaidos

 

Nekariozinės dantų pažaidos

 

Danties anatominę formą pažeidžia ne tik ėduonis, bet ir įgytos nekariozinės dantų pažaidos – abrazija, atricija, abfrakcija, erozija, demastikacija – ir įgimtos nekariozinės pažaidos: emalio hipoplazija, nebaigta amelogenezė, nebaigta dentinogenezė.

Abrazija – tai nefiziologinė dantų paviršiaus netektis dėl išorinio objekto nuolatinio trynimo (pvz., neteisingo dantų šepetėlio naudojimo) arba dėl abrazyvo turinčio maisto vartojimo.
Atricija – tai mechaninis kandamojo krašto ar kramtomojo paviršiaus nusidėvėjimas dėl funkcinių ar parafunkcinių apatinio žandikaulio judesių
Abfrakcija – tai emalio ištrupėjimas danties kaklelio srityje vestibiuliniame paviršiuje, veikiant stiprioms ekscentrinėms kramtymo jėgoms. Dažnai toks pažeidimas vadinamas pleištiniu defektu dėl specifinės į pleištą panašios formos.
Erozija – tai danties struktūros netektis dėl chemomechaninio poveikio (pvz., nuolatinio vėmimo, rūgščių vaistų vartojimo).
Emalio hipoplazija – tai matinės baltos ar rusvos dėmės kietu lygiu paviršiumi ant dantų, dažniausiai priekinių ir pirmųjų krūminių, susidariusios emalio formavimosi metu pažeidus ameloblastus.
Nebaigta amelogenezė – tai įgimtas emalio formos ar mineralizacijos defektas
Nebaigta dentinogenezė – tai įgimta patologija, kai dentinas yra nevisavertis, bet blogai prisitvirtinęs prie pažeisto dentino, todėl greitai nutrupa.

Dantų gydymas su Optragate

 

optragate

 

Pagalbinė priemonė tolygiam ir švelniam lūpų bei skruostų atitraukimui ir santykiniam darbinio lauko izoliavimui. Tai minkšta ir lanksti medžiaga, kuri prisitaiko prie burnos minkštųjų audinių judesių, todėl yra patogi pacientui. Naudojant OptraGate asistentas ir odontologas gali lengviau kontroliuoti švarų darbinį
lauką.

Pagrindiniai produkto privalumai:

– Lengvas naudojimas;
– Tolygus lūpų ir skruostų atitraukimas;
– Palengvintas gydomo paviršiaus (danties) pasiekimas;
– Santykinis izoliavimas;
– Tinkamas latekso netoleruojantiems pacientams;

Visos dantų gydymo paslaugos atliekamos išsimokėtinai. 

Dirbame su sveikatos draudimais